Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla birlikte özellikle sınır kapılarının kapanması ve ülkelerin içine kapanması birçok sorunu beraberinde getirdi. Özellikle gıda üretiminde kendine yetemeyen ülkelerde pazar ve marketlerdeki gıda çeşitliliğinin oldukça azaldığı ve yer yer ürün tedariğinde sorunlar yaşandığı gözlendi.

Bu sorunları daha güvenilir ülkelerden ithalat yaparak çözmek isteyen ülkelerin ilk tercihi ise yakın coğrafyada olması sebebiyle Türkiye oldu. İthalat yapmak isteyen ülkelerden yoğun talep gelirken, Boris Volfman konuyla ilgili açıklamalarda bulundu;

Pandemiye karşı alınan tedbirler üretimi olumsuz etkiledi

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan virüse karşı alınan tedbirler kapsamında, insanların evlerinde kalması ve dışarıya çıkmaması yönünde yapılan uyarılar sonuç verdi. Ancak bu durum özellikle Batı Avrupa ve Asyada üretimi fazlasıyla zorladı. Azalan üretime karşı halkın evde kalmasıyla oluşan talep artışı iç piyasa tarafından karşılanamaz hale geldi. Bu durum Batı Avrupa ve bazı ülkelerin meyve-sebze ithalatı için yeni pazar arayışına girmesine sebep oldu. Pandemi sebebiyle ekonomileri zarar gören ülkeler, oluşan talebe cevap verilememesi durumunda gıda enflasyonu tehlikesiyle da karşı karşıya kalabileceklerini gördü. Sadece Batı Avrupa ve Japonya gibi gelişmiş Asya ülkeleri değil virüs salgınından çokça zarar gören Hindistan, Meksika, Brezilya gibi dev nüfusa sahip ülkeler de gıda üretimi ve tedariği konusunda sorunlar yaşıyor ve bunlara karşı çözüm yolları arıyor. Geçen yıl meyve-sebze ihracatında %317 artış sağlayarak 37,5 milyon dolarlık satış yaptığımız Hindistana ihracatta yeni bir rekor kırılması ihtimali çok yüksek gözüküyor.

Geçtiğimiz yıl 2 milyar doların üzerinde gıda ihracat gerçekleşti

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği verilerine göre 2019 yılında Türkiyenin yaş meyve ve sebze ihracatı 2 Milyar 260 milyon dolara ulaştı. 2019 yılında en çok yaş meyve ve sebze ihracatının yapıldığı ilk üç ülke sırasıyla Rusya, Almanya ve Irak oldu. Bu yıl oluşan yeni talepler ile birlikte Uzak Asya ülkeleri ve Batı Avrupada ki ülkelere ihracatın artacağı ve bu sayede elde edilecek gelirin yükseleceğini öngörüyoruz. Meyve ve sebze ihracatında asıl sıçramanın ise 2021 yılında yaşanacağını düşünüyoruz. Pandemi sürecinin devam etmesi ve ikinci dalganın ortaya çıkma ihtimali pek çok ülkede hala tam kapasiteyle üretim yapılmasını engelliyor. Bu durum Türkiye gibi üretim ve tedarik konusunda aksama yaşamayan ülkelerin ihracatlarını arttırması için büyük bir fırsat olacak.

Türkiye üretim ve tedarik zincirinin bozulmasına izin vermedi

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü mart ayı başından itibaren bütün tedbirler alınmaya başlandı. Okullar, berberler, restoranlar gibi insanların toplu olarak bir arada olacağı pek çok yer kapatıldı. Maske takma, toplu olarak hareket etmeme, düğün ve nikah törenlerinin iptali gibi çeşitli yasaklar getirildi. Uzaktan çalışma imkanı olan iş yerleri hızlıca bu çalışma şekline adapte olarak kendi önlemlerini aldılar. Fabrikalar ve pek çok iş yerinde ise vardiya sistemine geçilerek daha az sayıda işçinin bir arada olması sağlandı. Maske, dezenfektan gibi hijyen ürünleri dağıtılarak çalışanların bu süreci zarar görmeden atlatması sağlandı. Üreticiler ve devlet birlikte hareket ederek üretim ve tedarik zincirinin en ufak bir zarar görmemesini sağlamaya çalıştılar. Bu çabanın arkasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık konuşmalarında üretim ve tedarik zincirinin devamlılığının ülke açısından önemine işaret etmesi de etkili oldu. Üretimin durmaması ve tedarik süreçlerinde aksama yaşanmaması pandemi sonrası sürece hazırlandığımız şu günlerde Türkiyenin ihracat gücüne güç katacak.